Gmina Rzeczenica będzie stopniowo odchodziła od dopłat do rachunków mieszkańców za wodę i ścieki. Rada Gminy zgodziła się na to jednogłośnie.
Proces będzie rozłożony na trzy najbliższe lata. Obecnie, dzięki dopłatom z budżetu gminy, należność jest pomniejszana o 2 zł 69 gr za każdy metr sześcienny wody, a za ścieki o 3 zł 13 gr. W przyszłym roku będą to już 2 zł dopłaty za kubik wody i 2,40 zł za kubik odprowadzonych ścieków.
"Już rok temu myśleliśmy o odejściu od dopłat" - mówi Weekend FM przewodnicząca Rady Gminy Rzeczenica Irena Bytner.
Tu też chodziło o te przydomowe oczyszczalnie. Nie mamy innej formy, żeby ich wesprzeć czy w jaki sposób ich dofinansować, więc to by było tak niewłaściwe i niesprawiedliwe, więc po prostu staramy się, żeby to zrównoważyć. Tak naprawdę każdy powinien płacić za ścieki, za wodę.
Obecnie gmina wydaje na dopłaty 515 tys. zł rocznie. W kolejnych latach ta kwota na sukcesywnie maleć o około 130 tys. zł rocznie. Od 2029 roku mieszkańcy gminy Rzeczenica będą opłacać rachunki już w całości z własnej kieszeni.
Porównanie dopłat gminy Rzeczenica do rachunków za wodę i ścieki
- Obecne dopłaty: 2,69 zł za m3 wody i 3,13 za m3 ścieków
- Dopłaty w 2026 roku: 2,00 zł za m3 wody i 2,40 za m3 ścieków
- Dopłaty w 2027 roku: 1,30 zł za m3 wody i 1,60 za m3 ścieków
- Dopłaty w 2028 roku: 0,65 zł za m3 wody i 0,75 za m3 ścieków














